Yine bir laf duydum, afalladı zihnim, O ne demek ya


Bozkırın tezenesi ünlü Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın sevilen türküsü Zahidem’i bilmeyen yoktur. Saygıyla andığımız sanatçının bir çok şarkısını ezbere bilirim.

Dediğim gibi ezbere bilirim… Arada söylerim de…

Fakat sanatçının türkülerinde geçen birçok kelime için yöresel sözlük kullanmak lazım sanki.

Elbetteki müzik evrenseldir. Hiç bilmediğimiz dillere ait şarkılarda dinliyoruz zaman zaman. Ama o dili zaten bilmiyoruz diye ritmine kaptırıyoruz kendimizi müziğin. Tınılarla doyuma ulaşıyoruz…

Gel gelelim özümüz türkülerimiz sadece ritmi ile yetmiyor bize…

Hepsinin ayrı bir hikayeden doğduğunu, bir acının, bir sevdanın üstüne yazıldığını bildiğimiz, bizimde duygularımıza tercüman olan türkülerimizi daha iyi anlamak için naçizane fikrim okumalıyız. Özellikle toplumumuzu yoğuran Farsça, Arapça özellikle Osmanlıca sözlük okumalıyız.

Yeterli mi, değil tabii ki de…

Bize ihtiyaç olan birde yöresel sözlük. Güzel ülkemin her bölgesinde dil Türkçe, lakin öyle zaman geliyor ki iki komşu köyde konuşulan dil bile birbirini tutmuyor.

Ben yörüğüm, Toros Dağlarının eteklerinde büyümüş. Üniversite yıllarımda yerel ağızla konuştuğumda kız arkadaşlarımın tepkisi “O ne demek be :/” erkek arkadaşlarımın tepkisi “O ne demek la :/” şeklindeydi hep. İstanbul türkçesi diye bi kavram vardı ve o öyle eğreti dururdu ki bende ben bile ağzımın üstüne bi tane çarpmak istiyordum 🙂

Her neyse konumuzu çok dağıtmayalım. Ne dedik bu hususta, bize lazım gelen illa ki okumak ve okumak için bir yöresel sözlük….

Kipriklerin oktur kaşın yay kimi
Gözlerin aklımı etti zay gimi
Cemalin güneşe benzer yüzün ay gimi
Değmesin zülüfler yar yar teller incidir…

Şimdi bu kıtada geçen Gözlerin aklımı etti zay gimi ne demek?

Bu elbetteki en basit örneği. Bu örneği olabildiğince çoğaltabiliriz. Duygularını daha dolu dolu yaşamak için yegane ihtiyacımız. Buradan Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgilenen arkadaşlarımıza duyurulur.

Tepkini göster?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Bunu Sevdim Bunu Sevdim
0
Bunu Sevdim
Çok Beğendim Çok Beğendim
0
Çok Beğendim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yarıldım Yarıldım
0
Yarıldım

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yine bir laf duydum, afalladı zihnim, O ne demek ya

log in

reset password

Geri dön
log in